جدیدترین مطالب امروز

آیا خمیازه ارتباط مستقیمی با افزایش سن افراد دارد ؟

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : دانستنیها

آیا خمیازه ارتباط مستقیمی با افزایش سن افراد دارد ؟

شاید جالب باشد بدانید که خمیازه کشیدن ، می تواند ارتباط کاملا مستقیمی با افزایش سن افراد داشته باشد !!! تحقیقی که محققین ، امروزه آن را اثبات کرده اند !

در قدیم و حتی امروزه ، برخی معتقدند که خمیازه کشیدن ، مسری است ؛ با اینکه این باور را نمی شود نادیده گرفت و در برخی موارد هم واقعا صحت دارد ، ولی طبق تحقیقات جدید محققین در این زمینه ، مشخص شده است که خمیازه کشیدن ، پیش از اینکه سرایت کننده باشد ، مرتبط با افزایش سن در افراد است !

تحقیقات دانشگاه دوک حاکی از آن است که بین سن و خمیازه کشیدن یک رابطه قوی وجود دارد و این خمیازه کشیدن ربطی به خستگی یا میزان سطح انرژی فرد ندارد.

محققان اکنون در حال بررسی این موضوع هستند که آیا توانایی خمیازه کشیدن به طور مسری از دیگران ارثی است یا خیر ؟ هدف آنها این است که با کشف این امر بتوانند به درمان اختلالات سلامت ذهنی کمک کنند.

مبتلایان به اوتیسم و اسکیزوفرنی توانایی اندکی برای خمیازه کشیدن دارند و از این رو محققان می گویند شناخت ژنهای دخیل در کد گذاری سرایت خمیازه می تواند مسیرهای نوینی را برای درمان این بیماران فراهم آورد.

در این بررسی :

به ۳۲۸ شرکت کننده یک ویدیوی سه دقیقه ای نشان داده شد که در آن افراد خمیازه می کشیدند ، هر فرد می بایست وقتی خمیازه می کشید دکمه ای را فشار می داد ، در کل ۶۸ درصد از شرکت کنندگان خمیازه کشیده بودند که از این تعداد ۸۲ درصد افراد زیر ۲۵ سال ، ۶۰ درصد از افراد بین ۲۵ تا ۴۹ سال و ۴۱ درصد افراد بالای ۵۰ سال بودند.

دکتر الیزابت سیرولی استادیار دانشگاه دوک در دورهام کالیفرنیای شمالی و مجری این تحقیقات می گوید : این نخستین تحقیقاتی است که به یک گروه کامل از عوامل پراخته شده و بزرگ ترین مطلعه از نظر تعداد افراد شرکت کننده محسوب می شود.

محققان می گویند این یافته ها می تواند به شناخت اینکه چرا خنده و سرفه نیز مسری است کمک کند.

لازم به توضیح است که نتایج این نتایج این تحقیقات را می توانید درنشریه Plos One مشاهده کنید.

منبع : مهر

مرتبط ها

قالب خبری