جدیدترین مطالب امروز

آیا تفاهم در زندگی های امروزه به یک افسانه تبدیل شده است ؟

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : ازدواج و خانواده

آیا تفاهم در زندگی های امروزه به یک افسانه تبدیل شده است ؟

آیا در زندگی های امروز نیز تفاهم به چشم می خورد ؟ تغییر سبک زندگی ، شیوه های متفاوت در تربیت فرزندان و دیگر فاکتورها در کم رنگ شدن تفاهم نقش اساسی داشته اند .

تفاوت در میان هر زوجی وجود دارد و این نقطه های اختلاف رفتاری و عادتی در اوایل زندگی مشترک بیشتر به چشم می خورد . ریشه این اختلاف ها خانواده و محیطی است که هر شخص در آن رشد می کند و به طبع آن با افراد مختلفی در ارتباط است ، هنر اصلی در این بین به حداقل رساندن تفاوت ها و شکل دادن تفاهم است . سخت ترین دوران برای ایجاد تفاهم سال های اول زندگی است که با داشتن هوش رفتاری مناسب می توانید به آن دستیابید .

تفاهم چیست ؟

چیزی که در باور عموم نقش بسته است این است که تفاهم به معنای اتفاق نظر در مسائل گوناگون می باشد ، به محض مشاهده ی کوچکترین تفاوتی ، زوجین ( خصوصا به دلیل قضاوت اطرافیان ) شروع به ناراحتی هایی کرده و نداشتن تفاهم را بهانه می کنند . عزیزان ، تفاهم به معنای پذیرفتن تفاوت ها است . این به معنای کنار آمدن با هر شرایطی نیست بلکه پرهیز از بهانه گیری های سطحی می باشد .

سعی کنید در هر شرایطی ، نسبت به طرف مقابل مهربان باشید ، احترام وی را حفظ کرده و با وجود همه اختلاف نظرها و بحث هایی که پیش می آید در همه ی مراحل همراه و همدل او باشید ؛ وجود چنین رفتارهایی حتی زمانی که اختلاف نظرها منجر به بحث و جدل می شود ؛ زن و مرد را به راه صلح و گذشت بازمی گرداند و رفته رفته هر شخص با تغییرات فکری و رفتاری که در خود ایجاد می کند ، زندگی را یک گام به تفاهم نزدیک تر خواهد کرد . توجه داشته باشید تفاهم تنها به رسیدن نقطه مشترک در زمینه های مالی ، پوششی و سلیقه ای محدود نمی شود بلکه طیف بسیار گسترده ای از مسائل ( حتی عقیدتی ) را در بر می گیرد . بنابراین بالا بودن درک فردی برای شناسایی تفاوت ها و گذشت و ایثار برای به حداقل رساندن تنش ها و درگیری ها جزو وظایف هر زوجی محسوب می شود .

تفاهم در چه مواردی لازم و باید است ؟

از جمله مواردی که می توان بر سر آن اختلاف داشت موارد سلیقه ای و مسائل مذهبی هستند . موارد سلیقه ای تقریبا بسیار راحت تر حل می شوند ، لازمه ی آن گذشت است ؛ اما مسائل مربوط به عقیده معمولا در دراز مدت باعث تنش های بسیاری در زندگی خواهند شد که به راحتی هم قابل حل نمی باشند . بهتر است پیش از تشکیل یک زندگی مشترک از عقاید طرف مقابل در همه مسائل ( حلال و حرام ، محرم و نامحرم ، نوع پوشش و… ) مطلع شوید ؛ اختلاف زیاد در این زمینه نه تنها در آینده تفاهم را در پی ندارد بلکه حتی یک موقعیت خوب را به شدت تلخ و غیرقابل تحمل خواهد کرد .

نکاتی در خصوص رسیدن به تفاهم :

– آقایان بدانند : خانم ها به دلیل ظرافت بیشتر در روح و رفتار ، از سکوت های طولانی و معنادار تحت فشار قرار می گیرند . از سکوت طولانی بپرهیزید و حتی بعد از یک بحث ، بیانی نرم در مقابل همسر خود داشته باشید .

– خانم ها بدانند : مرد ها در مقابل سوالات مکرر کلافه می شوند ، سعی کنید کنجکاوی خود را بیشتر کنترل کرده و حتی در مواقعی که با سکوت مرد روبرو می شوید کلماتی قبیل ” تو دیگر مرا دوست نداری و… ” به زبان نیاورید ، این واکنش شرایط را بدتر می کند ، خودتان را در موقعیت طرف مقابل قرار داده و وی را درک کنید .

در انتها سعی کنید همانطور که نسبت به خود شناخت پیدا کرده اید ، نسبت به طرف مقابل نیز درک خوبی پیدا کرده و تفاهم ها را بیشتر کنید . ذره بین گذاشتن روی تفاوت ها هنر نیست ، نادیده گرفتن آن ها زیبا است .

مرتبط ها

قالب خبری