جدیدترین مطالب امروز

آکنه بینی را به کمک چند روش ساده از بین ببرید !

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : اطلاعات

آکنه بینی را به کمک چند روش ساده از بین ببرید !

آکنه بینی شاید به دلیل قرارگیری در قسمت شاخصی از صورت ، موجب آشفتگی بیشتر و معذب بودن فرد شود ! در ادامه به روش های ساده رفع آکنه بینی خواهیم پرداخت.

با آکنه بینی یا همان جوش‌ های روی بینی چه کنیم؟
آکنه بینی مسئله‌ای بسیار شایع است. ناحیه‌ T صورت محل تجمع و تمرکز غدد چربی است و چربی زیادی تولید می‌کند، به همین دلیل گهگاه جوش‌ هایی روی بینی ظاهر می‌ شوند. جوش‌ های روی بینی هم دردناک هستند و هم سرسخت و شاید بیشتر از یک هفته طول بکشد تا برطرف شوند. به شما یاد بدهیم چگونه هر چه زودتر از شر این جوش‌های لجوج خلاص شوید، البته با کمک راهکارهای طبیعی و خانگی.

از بین بردن آکنه بینی با پوست لیمو ترش :
پوست لیموترش را به آرامی بفشارید جوری که عصاره‌ی آن خارج شود، فقط همین عصاره را به مدت ۵ دقیقه روی جوش‌هایتان بمالید، اجازه دهید حدود یک ربع بماند و سپس با آب خالی بشویید. روزی دو بار این کار را انجام دهید.
چرا ؟ پوست لیموترش دارای خواص ضدمیکروبی است و تکثیر باکتری‌های روی پوست و باکتری‌هایی را که در حضور چربی رشد می‌کنند و سبب تشکیل آکنه می‌شوند کاهش می‌دهد.

از بین بردن آکنه بینی با یخ :
شما به چند تکه یخ و یک پارچه تمیز نیاز دارید. چند تکه یخ را در پارچه‌ای تمیز بپیچید و به آرامی آن را به مدت ۲۰ دقیقه روی جوش‌ها فشار دهید. این کار را هر چند ساعت یک بار تکرار کنید.
چرا ؟ یخ از دوران باستان برای کاهش درد و تورم (به سبب منقبض کردن رگ‌ها) و التهاب به کار می‌رفته است. این کار می‌تواند تسکین موقتی ایجاد کرده و ظاهر و قرمزی جوش را کمتر کند.

از بین بردن آکنه بینی با روغن درخت چای :
شما به یک تا دو قطره روغن درخت چای و یک قاشق غذاخوری روغن حامل نیاز دارید. این دو روغن را با هم ترکیب کرده و آن را روی جوش‌هایتان بزنید، بگذارید حداقل ۱۰ دقیقه بماند و سپس با آب بشویید. روزی دو بار این کار را انجام دهید.
چرا ؟ روغن درخت چای به عنوان یک عنصر ملایم اما موثر می‌تواند آکنه‌های نه چندان سرسخت را به طور موثر پاکسازی نماید یا از قرمزی و التهابشان کم کند.

از بین بردن آکنه بینی با دهان‌ شویه :
شما به یک قاشق مرباخوری دهانشویه لیسترین و تکه‌ای پنبه نیاز دارید. با پنبه، مقداری دهانشویه لیسترین را روی جوشتان بزنید و بعد از ۱۰ دقیقه بشویید. بسته به اینکه جوشتان با چه سرعتی در حال خشک شدن است، روزی ۲ تا ۳ بار این کار را انجام دهید.
چرا ؟ دهانشویه لیسترین حاوی عصاره‌های مانند منتول، اکالیپتول، الکل و دیگر مواد است که همگی خاصیت خشک کنندگی روی جوش‌ها دارند. این شیوه‌ را خیلی از افراد امتحان کرده‌اند و نتیجه گرفته‌ اند اما هنوز مطالعه‌ ای روی آن انجام نشده است.

توجه :

تمام روش‌های گفته شده بر اساس تجربه و طب سنتی هستند و باید با احتیاط مورد استفاده قرار گیرند. زیاده روی در هر یک از این راهکارها ممکن است عارضه را بدتر کند. بهترین کار این است که با پزشک مشورت کرده و داروهای تجویزی او را به کار ببرید و در کنار آن از روش‌ های طبیعی هم کمک بگیرید.

حال برای پیشگیری از ظاهر شدن جوش و آکنه، توصیه‌هایی داریم :

– صورتتان را روزی دو بار با آب گرم و به آرامی بشویید.
– پوستتان را زیاد نسابید چون ضایعاتی که وجود دارند تحریک می‌شوند.
– از داروهای آنتی باکتریال تجویزی پزشک که حاوی سالیسیلیک اسید یا بنزوئیل پراکسید هستند استفاده کنید.
– از لوازم آرایشی چرب استفاده نکنید.
– از محصولات مراقبت از پوست و آرایشی ضدجوش استفاده کنید.
– مکررا به صورت و بینی خود دست نزنید چون این کار می‌تواند آلودگی‌ها را به پوستتان انتقال داده و باعث بروز جوش شود.

علل ایجاد آکنه بینی :

1- منافذ روی بینی بزرگ‌تر از منافذ دیگر قسمت‌های صورت‌ اند. بنابراین باکتری‌ ها و آلودگی‌ ها و چربی راحت‌ تر در این منافذ گیر می‌ افتند و باعث جوش می‌شوند.
2- مراقبت نادرست از پوست یا استفاده از محصولانی که باعث ایجاد جوش و اکنه می‌شوند می‌توانند دلیل ظاهر شدن جوش‌های روی بینی باشند.
3- منطقه T صورت، خصوصا بینی، چرب‌تر از سایر قسمت‌های صورت است زیرا غدد چربی بیشتری دارد و همین باعث می‌شود بینی چرب بوده و به راحتی جوش بزند.
4- مصرف زیاد شیر پُرچرب هم می‌تواند دلیل بروز جوش و آکنه باشد.

نتیجه :

آکنه بینی متداول بوده و معمولا با مراقبت‌های مناسب از پوست و استفاده از راهکارهای موضعی رفع می‌ شود. ممکن است شما چند روش توصیه شده در این مطلب را به کار ببرید تا از التهاب جوش‌ هایتان کمتر شده و بتوانید جوش‌ ها را کنترل کنید، اما این راهکارها نمی‌ توانند علت اصلی بروز جوش‌ های مکرر را برطرف نمایند و باید جهت کشف علت این عارضه به پزشک متخصص پوست مراجعه کرده و علت اصلی را درمان نمایید.

منبع : تبیان

مرتبط ها

قالب خبری