آنفلوانزای مرغی و خطرات تهدید کننده سلامت

:: نویسنده : بخش گوناگون
:: تاریخ انتشار : آگوست 10, 2020
:: موضوع : گوناگون » مقاله آزاد
آنفلوانزای مرغی و خطرات تهدید کننده سلامت

آنفلوانزای مرغی که به آنفلوانزای پرندگان نیز شهرت دارد ، چند سالی هست که معمولا در شروع فصل پاییز شیوع پیدا میکند ! در ادامه به بررسی آنفلوانزای مرغی خواهیم پرداخت .

گربه ها نیز می توانند ناقل ویروس آنفلوانزای مرغی باشند و این عارضه را به انسان انتقال دهند برای پیشگیری از شیوع اپیدمی این بیماری ویروسی خطرناک بهتر است به حیوانات مشکوک و آلوده نزدیک نشوید آنفلوانزای مرغی در میان حیوانات و پرندگان شهر نیویورک مشاهده شده است و دامپزشکان حدس امکان انتقال آن را به انسان از طریق گربه ها میزنند .

چندی قبل ، نمونه نادر انتقال ویروس آنفلوانزای مرغی از یک گربه به دامپزشک گزارش شده است.

یک دامپزشک که در پناهگاه حیوانات شهر نیویورک به درمان صد گربه می پرداخت به آنفلوانزای مرغی H7N2 مبتلا شد.

به گفته مقامات بهداشتی، این مورد نخستین انتقال ویروس آنفلوانزای پرندگان ( آنفلوانزای مرغی ) از گربه به انسان شناخته شده است.

یکی از مقامات بهداشتی شهر نیویورک با انتشار این خبر گفت: دامپزشک فعال در پناهگاه حیوانات در شهر نیویورک به ویروس H7N2 مبتلا شده بود. در حالی که هیچ نشانه ای از شیوع آنفولانزا در بین کارمندان وجود نداشت و او فقط با گربه ها ارتباط داشته است.

مقام ارشد بهداشتی منطقه برای جلوگیری از شیوع اپیدمی و بروز خطر اعلام هشدار کرد.

ماری باست مامور عالی رتبه وزارت بهداشت و درمان در این شهر گفت: تحقیقات ما نشان داد خطر این نوع ویروس برای سلامت انسان بسیار کم است. در روند آزمایشات ما از آلوده بودن یکی گربه ها این پناهگاه به این ویروس اطمینان حاصل کردیم و اکنون در حال گرفتن آزمایش و تست از افرادی هستیم که با این گربه در سه هفته گذشته در ارتباط بودند.

به گفته مقامات بهداشتی H7N2 نوعی آنفولانزا بوده که با نام آنفلوانزای مرغی یا پرندگان شناخته شده است.

بیش از 160 نفر از کارکنان و داوطلبان، مورد آزمایش قرار گرفتند و تنها در بین همه این افراد فقط دامپزشکی که به درمان گربه بیمار پرداخته بود به این مبتلا شده است.

به گفته مقامات بهداشتی مدتی بعد گربه مبتلا به آنفلوانزای مرغی درگذشت. در این مدت این گربه در قرنطینه نگهداری می شد و هیچ یک از حیوانات پناهگاه به این ویروس آلوده نشدند.

گفتنی است؛ انتقال آنفولانزای مرغ از گربه به انسان در جهان نادر بوده و در تحقیقات علمی هنوز به طور کامل اثبات نشده و به عنوان یک راه انتقال این بیماری شناخته شده نیست.

منبع : Yjc

اشتراک گذاری این مطلب در :