آموکسی سیلین از پرمصرف ترین آنتی بیوتیک‌های خوراکی

:: نویسنده : بخش گوناگون
:: تاریخ انتشار : ژوئن 15, 2015
آموکسی سیلین از پرمصرف ترین آنتی بیوتیک‌های خوراکی

همانطور که می دانید آموکسی سیلین ها از خانواده ی پنی سیلین ها می باشند که دارای تعدد درمانی بالایی نیز هستند و البته رعایت نکاتی که در مصرف این دارو بااهمیت است .

آموکسی سیلین به صورت کپسول و شربت قابل استفاده می باشد ؛ این دارو در درمان بسیاری از عفونت‌ ها مانند : عفونت گوش میانی ، سینوزیت ، گلودرد استرپتوکوکی ، پنومونی ، برونشیت‌ مزمن ‌، سالمونلوز مهاجم ‌، سوزاک‌ ، عفونت‌ های پوستی ، عفونت ‌های مجرای ادراری ، بیماری لایم ، عفونت‌ های کلامیدیایی و تب‌ تیفوئیدی‌ مصرف می شود. همچنین از آموکسی سیلین برای پیشگیری از اندوکاردیت قبل از دستکاری‌ های دندانپزشکی ( بطور مثال جراحی یا کشیدن دندان ) در افراد مستعد ( مانند افراد مبتلا به نارسایی دریچه ‌های قلبی ) ، جلوگیری از عفونت پنوموکوکی در افراد بدون طحال ، پیشگیری و درمان سیاه زخم ( آنتراکس ) نیز قابل استفاده است .

آموکسی سیلین دارای عوارض جانبی احتمالی و مختلفی نظیر : واکنش‌ های‌ حساسیتی‌ شامل‌ کهیر ، تب‌ ، درد مفاصل‌ ، آنژیوادم‌ ، شوک‌ آنافیلاکتیک‌ در بیمارانی‌ که‌ دچارحساسیت‌ مفرط می ‌شوند ، می باشد . همچنین می تواند دارای عوارض خونی ، گوارشی ، ادراری و اختلال در دستگاه عصبی نیز باشد که شایع ‌ترین این علایم : كم خونی ، تهوع ، استفراغ ، اسهال ، كم ادراری و سردرد است .

توصیه ها و نکاتی که در خصوص مصرف آموکسی سیلین وجود دارد به شرح زیر است :

1- آموکسی سیلین را می ‌توان‌ هم با معده‌ ی خالی‌ و هم با معده ی پر مصرف‌ کرد.

2- اگر چنانچه دارای‌ وجود سابقه ی‌ آلرژیک‌ به‌ پنی ‌سیلین‌ ها هستید ، از مصرف آموکسی سیلین بایستی خودداری کنید ؛ همچنین تجویز آموکسی سیلین برای بیماران‌ مبتلا به‌ عیب‌ کار کلیه‌ ، بیماران‌ مبتلا به‌ تب‌ گلاندولار و لوسمی‌ لنفاتیک‌ مزمن‌ و سابقه‌ ی بیماریهای‌ گوارشی‌ به ویژه‌ کولیت‌ وابسته‌ به ‌آنتی‌ بیوتیک‌ بایستی با احتیاط فراوان‌ صورت گیرد و علاوه بر اینها مصرف آموكسی سیلین در حساسیت‌ های مفرط به پنی سیلین و در نوزادان ، به طور کلی ممنوع است ( البته در زمان بارداری می ‌توان آموکسی سیلین را با احتیاط ، مورد مصرف قرار داد. )

3- به دلیل عوارض جانبی متعدد آموکسی سیلین ، که اسهال یکی از شایع ترین این عوارض می باشد ، بهتر است هنگام مصرف این دارو ، مایعات نیز به اندازه ی کافی مصرف شود. ( البته این نکته را هم به یاد داشته باشید که در صورت‌ بروز اسهال‌ ، بدون‌ مشورت ‌با پزشک‌ از مصرف‌ هر گونه‌ داروی‌ ضداسهال‌ جدا خودداری کنید. )

4- باید در هنگام‌ مصرف‌ آموکسی سیلین از سایر روشهای‌ جلوگیری‌ از بارداری‌ استفاده‌ کنید.

5- در صورتی‌ که‌ یک‌ نوبت‌ از مصرف‌ دارو را فراموش‌ کردید ، به‌ محض‌ یادآوری آن‌ نوبت ، دارو را مصرف کنید ، ولی‌ اگر تقریبا زمان‌ مصرف‌ نوبت‌ بعدی‌ فرا رسیده‌ بود ، از مصرف‌ آن‌ نوبت‌ خودداری‌ کرده‌ و مقدار مصرف‌ بعدی‌ را نیز به هیچ وجه دوبرابر نکنید.

6- از مصرف خودسرانه ی آموکسی سیلین پرهیز کنید ، زیرا می‌ تواند باعث صدمه به کلیه‌ ها گردد.

7- از آموکسی سیلین در بزرگسالان با توجه به شدت عفونت ( ۲۵۰ تا ۵۰۰ میلی‌ گرم ، هر 8 ساعت ) استفاده می ‌شود و در كودكان نیز ( ۲0 تا ۴۰ میلی ‌گرم بر مبنای كیلوگرم در دوزهای تقسیم شده‌ی ۸ ساعتی ) توصیه می ‌شود.

۸- جذب آموکسی سیلین از طریق دستگاه گوارش صورت می ‌گیرد و زمان اثر آن ۳۰ دقیقه بعد از مصرف و اوج اثر آن نیز یک تا دو ساعت بعد است.

9- سوخت و ساز آموکسی سیلین در كبد و دفع آن از طریق كلیه است.

10- مصرف هم‌ زمان این دارو با تتراسیكلین ، موجب كاهش فعالیت و مصرف آن با داروی پروبنسید ، سبب طولانی شدن زمان فعالیت آن خواهد شد.

۱۱- داروی آموکسی سیلین را می ‌توان همراه با شیر یا آب میوه مصرف كرد ( البته توجه داشته باشید كه برای ایجاد میزان خونی مناسب دارو ، باید در فواصل زمانی مساوی ، از این دارو استفاده كنید. )

۱۲- از نظر درمانی ، كامل بودن دوره‌ی درمان برای كشتن میكروب الزامی است. ( این دوره از ۱۰ تا ۱۴ روز متغیر است ، بنابراین مقدار داروی تجویز شده از سوی پزشک را تا آخر دوره مصرف كنید. )

اشتراک گذاری این مطلب در :