جدیدترین مطالب امروز

آموزش نگهداری دندان ها به کودک

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : پزشک خانواده

آموزش نگهداری دندان ها به کودک

گفتیم که تاج دندان در دوران جنینی شکل می گیرد اگر دوران بارداری را که تغذیه ی مادر در آن حرف اول را می زند کنار بگذاریم نگهداری دندان ها بر عهده کودک است .

تغذیه صحیح مادر در دوران بارداری تاثیر مستقیمی در ضعف و قوت دندان ها دارد زیرا گفتیم که تاج دندان ها در دوران جنینی ، زمانی که کودک هنوز در رحم مادر است شکل می گیرند بنابر این گنجاندن موادغذایی حاوی فسفر ، کلسیم ، ویتامین های  D و C، فلوراید و… که به استحکام دندان ها کمک می کند به رژیم غذایی در دوران بارداری خالی از لطف نیست .

احتمالا ضرورت نگهداری از دندان ها جدا از این مسئله است که انسان باید همیشه به سلامت و بهداشت خود دقت داشته باشد ؟ شاید به دلیل دائم بودن و تعویض ناپذیر بودن دندان ها در طول عمر است !

هر چند دندان های اولیه که به آن ها دندان شیری هم می گویند جای خود را به دندان های دائمی می دهند اما عادت به نگهداری یک امر مهم است .

اولین اقدام در این راستا تبدیل کردن مسواک زدن به یک عادت برای کودک است ، همانطور که می دانید پیشگیری بهتر از درمان است ؛ پس از همان اوایل یعنی حدود شش ماهگی به وسیله ی یک گاز یا پارچه ی لطیف و تمیز ، لثه ها و دندان های کوچک فرزند خود را پاک کنید ، این کار کمک بسیاری به جلوگیری از پوسیده شدن دندان ها می کند همچنین فرزندتان با بهداشت دهان و دندان تا حدودی آشنا می شود ، حتی می توانید یک مسواک را به عنوان وسیله ی بازی در اختیار او قرار دهید ، رفته رفته که تعداد دندان های کودک افزایش یافت او را در مسواک زدن یاری کنید ، می توانید برای تشویق کودک به امر مسواک زدن از خمیر دندان های خوشبو استفاده کنید یا از خواهر و برادر یا دوستان هم سن او یاری بخواهید در انتها در صورت مقابله ی کودک به مسواک زدن هر روشی را به کار ببندید تنها نباید بگذارید بدون مسواک نمودن دندان ها به رختخواب خود برود .

در تهیه مسواک به این نکته توجه داشته باشید که پرزهای مسواک نرم باشد و اندازه ی آن به گونه ای انتخاب شود که در دهان کودک جای بگیرد .

مسواک را باید هر 4 یا 6 ماه یک مرتبه تعویض کرد .

اگر خواهان آن هستید که فرزندتان از نخ دندان هم استفاده کند ، باید در اوایل شما آن کار را برایش انجام دهید تا در صورت استفاده ی نا درست لثه هایش زخم نشود ، همچنین دقت داشته باشید که از نخ دندان را قبل از مسواک نمودن باید استفاده کرد .

مرتبط ها

قالب خبری