آلهازن ابن هیثم تنها تا 10 آذر منتظر آثار شما می ماند !

:: نویسنده : بخش گوناگون
:: تاریخ انتشار : نوامبر 24, 2015
:: موضوع : گوناگون » مقاله آزاد
آلهازن ابن هیثم تنها تا 10 آذر منتظر آثار شما می ماند !

مسابقه ی دانش آموزی نور ابن هیثم ، ویژه ی دانش آموزان علاقمند به حوزه ی فیزیک راه اندازی شد ، مهلت شرکت و ارسال آثار تنها تا دهم آذر ماه می باشد .

ابن هیثم از دانشمندان برجسته قرن چهارم هجری ( چیزی در حدود 1000 سال پیش ) بوده است که مطالعات گسترده ای را در زمینه ی نور و شکست نور انجام داد ؛ وی به بررسی دستآوردهای پیشینیان در رابطه با نور پرداخت و اطلاعات را به شیوه ای نوین طبقه بندی کرد و آزمایش و تحقیق ، نظریه های غلط را از اطلاعات جمع آوری شده کنار گذاشت ، ابن هیثم با ارائه ی نتیجه ای تمیز و دقیق از تحقیقات خود گامی مثبت و بزرگ در زمینه ی پیشرفت علم فیزیک برداشت .

اکنون با گذشت سال ها به مناسبت سال 2015 که سال جهانی نور می باشد مسابقه ی دانش آموزی نور ابن هیثم راه اندازی شده است ؛ علت نام گذاری سال 2015 به سال نور ، رسیدن هزارمین سال تالیف کتاب المناظر به تالیف ابن هیثم می باشد . این مسابقه ویژه دانش آموزان است و با هدف کشف استعداد و ترویج و تقویت کارگروهی راه اندازی شده است .

تیم داوری مسابقه ی ابن هیثم بسیار دقیق انتخاب شده و قوانین شرکت در مسابقه کاملا مناسب و استاندارد است . به عنوان مثال آثار دوستان باید در رابطه با نور در بازه ی زمانی 1 دقیقه باشد ( حداکثر 1 دقیقه ) ، کار باید به صورت گروهی انجام شود و افراد شرکت کننده بیش از 3 پایه اختلاف تحصیلی نداشته باشند و… آثاری که از قوانین پیروی کرده باشند داوری خواهند شد ؛ از معیارهای داوری مسابقه ی نور ابن هیثم می توان به جذابیت ، زیبایی پدیده ، قابلیت آموزشی ، خلاقیت ، علمی بودن ، مشهود بودن آثار تلاش و زحمت برای کار و… اشاره کرد .

ابن هیثم مسابقه ای بین المللی است ، به این معنا که آثار شرکت کنندگان در سایت مربوط با زیر نویس انگلیسی و با نام خود افراد به نمایش در خواهد آمد ، تا کنون مهلت شرکت و ارسال آثار به اتمام رسیده بود و 10 آذر مهلت تمدید شده ی مسابقه ی ابن هیثم به دلیل حجم بالای شرکت کنندگان و ترافیک خطوط اینترنتی می باشد .

جوایز ابن هیثم شامل صد سکه ( اهدایی به 100 نفر اول ) و میلیون ها وجهه نقد ویژه ی مدارس و پژوهشسرا ها می باشد .

برای اطلاع از ریزجزئیات قوانین و مشاهده ی چند نمونه فیلم نمونه برای آشنا شدن با سبک کار به سایت www . mustafaprize . org مراجعه فرمایید

اشتراک گذاری این مطلب در :

..:: کلید واژه ها ::.. , ,