جدیدترین مطالب امروز

آفت دهان از تشخیص تا بهترین و مؤثرترین راه درمانی

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : نکته ها

آفت دهان از تشخیص تا بهترین و مؤثرترین راه درمانی

آفت دهان قابل انتقال نمی باشد اما برای شخص مبتلا بسیار ناخوشایند بوده و به علت سوزش و احساس درد ، میل فرد را به خوردن و حرف زدن کم می کند .

آفت دهان جنسیت نمی شناسد ! زن ، مرد ، پیر ، جوان و… همگی می توانند دچار آفت دهان شوند ، اما برخی بیشتر در معرض این عارضه قرار می گیرند .

علت آفت دهان کاملا مشخص نشده است اما با توجه به این موضوع که مانند بسیاری موارد دیگر مثل تبخال ، آفت دهان قابل انتقال نیست ( واگیر ندارد ) و از طرفی در یک خانواده می تواند شیوع بیشتری داشته باشد ، یکی از علت های آن را می توان با ژنتیک مرتبط دانست ، همچنین عده ای آن را با روحیات فرد در ارتباط می دانند و نوجوان هایی را که غرور بیشتری دارند بیشتر مستعد این بیماری می دانند .

از آنجایی که آفت دهان درون دهان اتفاق می افتد ( در بخش های مختلف مانند لثه ، لپ و… ) در مواقعی که گازگرفتگی صورت می گیرد یا سطح درونی دهان مورد فشار دندان واقع می شود بیشتر بروز می کند . همچنین با استرس و دوره ی سیکل قاعدگی ( در خانم ها ) ارتباط مستقیم دارد .

ضعف سیستم دفاعی در بدن ، نوشیدن یا مصرف مایعاتی که درصد بالایی از اسید دارند و حساسیت های خوراکی از دیگر مواردی هستند که آفت دهان در آن ها دیده شده است .

هرچند علل ایجاد آفت دهان به طور کامل مشخص شده نمی باشد اما با توجه به تحقیقا صورت گرفته در این زمینه و آمار و ارقام به دست آمده کمبود برخی ویتامین ها و مواد معدنی می تواند با این موضوع در ارتباط باشد مانند آهن ، اسیدفولیک و ویتامین B12 . بنابراین می توان به عنوان راه پیشگیری در بروز آفت دهان ؛ لوبیا ، عدس و اسفناج و… ( منابع آهن ) ، سبزیجات برگ دار سبز ، گندم و… ( منابع اسیدفولیک ) و تخم مرغ و برخی غلات غنی شده را که دارای ویتامین B12 هستند را در برنامه غذایی خود گنجاند .

آفت دهان معمولا به تعداد زده می شود ( بیش از یکی ) و دورقرمز و مرکزی زرد یا سفید دارد ؛ علاوه بر سوزش و خارش می تواند تولید درد نیز بکند . آفت دهان می تواند از 7 تا 10 و در مواقعی از 1 هفته تا 3 هفته باقی بماند .

بیشتر آفت ها خودبه خود درمان می شوند ( در این مدت می توان از مایعات خنک و غذاهای نرم در اندازه های کوچک استفاده کرد ) ، اما برای برخی درمان خانگی نیاز است ( تکه های کوچک یخ را تا بی حس شدن روی آفت نگهدارید و از آب نمک یعنی 5 گرم نمک خوراکی و 250 گرم آب ولرم استفاده کنید ) یا حتی مراجعه به پزشک ( استفاده از داروهای استعمالی ) ، اما مطالب گفته شده به این معنا نیست که هر درد و سوزشی را در لثه و دهان ناچیز بشماریم ، بلکه در خیلی موارد لازم اسن به دندان پزشکی و پزشک متخصص مراجعه نمود .

مرتبط ها

قالب خبری