جدیدترین مطالب امروز

آفتاب پرست ها و حرکت پیگمان ها در زیر پوستشان

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : مستند

آفتاب پرست ها و حرکت پیگمان ها در زیر پوستشان

آفتاب پرست ها از جمله خزندگانی هستند که تغییر رنگ در آن ها بسیار واضح و مشهور است ، این تغییر رنگ که از استرس ناشی می شود به دلیل حرکت پیگمان ها رخ می دهد .

اکثر خزندگان قابلیت استتار شدن را دارند ، به این معنا که رنگ بدن خود را با محیطی که در آن قرار می گیرند هماهنگ می کنند ، این مسئله امری ارادی برای خزندگان است اما ارتباط مستقیم با شرایط محیطی آن ها دارد و

در این بین آفتاب پرست ها که طول کوچکترین آن ها به 5/1 سانتیمتر می رسد از معروف ترین خزندگانی هستند که به طور حیرت آوری نسبت به محیط اطراف واکنش نشان داده و رنگ عوض می کنند .

جالب است بدانید یکی از دلایل تغییر رنگ در آفتاب پرست ها مربوط به جفت گیری آن ها است ، آفتاب پرست های نر برای جلب توجه و جفت گیری از تغییر رنگ استفاده کرده و سعی می کنند خود را بهتر و زیبا تر به نظر آفتای پرستان ماده می رسانند ، آفتاب پرست های ماده نیز با تغییر رنگ هایی خاص و منظم آمادگی یا عدم آمادگی خود را برای جفتگیری اعلام می کنند ؛ اما این تنها دلیلی کوچک از تغییر رنگ آفتاب پرستان است اگر دیگر موارد را کنار بگذاریم و به نکات کلی تر بپردازیم باید گفت دلیل اصلی تغییر رنگ ها  استرس است ! استرسی که از محیطی که جانور در آن قرار دارد ناشی می شود .

اما تغییر رنگ در آفتاب پرست ها به چه شکلی است ؟

دقیقا در زیر پوست آفتاب پرست ها سلول هایی به نام کروماتوفورس وجود دارد ، این سلول ها به صورت لایه لایه ( سه لایه ) در زیر پوست آفتاب پرست ها قرار دارند ، اصل تغییر رنگ به کمک این سلول ها صورت می گیرد ؛ اجزای تشکیل دهنده ی کروماتوفورس ها ، پیگمان ها هستند ، پیگمان ها در واقع همان رنگدانه ها هستند ، ویژگی رنگدانه ها این است که سطح مورد نظر را با رنگی خاص پوشش می دهند و بر خلاف رنگ ها در آن حل نمی شوند .

لایه ی زیرین کروماتوفورس ها ، ملانوفر نام دارد و پیگمان های به رنگ سیاه را در بر می گیرد ، لایه ی میانی به رنگ آبی بوده و نهایتا لایه ی سطحی که زانتوروفورس نام دارد قرمز و زرد است .

تحریکات عصبی که از محیط اطراف به آفتاب پرست ها وارد می شود موجب حرکت پیگمان ها در لایه های مختلف کرومانوفورس شده و موجب تغییر رنگ در آفتاب پرست ها می شود .

در نتیجه با توجه به این که تغییر رنگ در آفتاب پرست ها به صورت ارادی صورت می گیرد و همچنین شرایط محیطی ارتباط مستقیم با ان امر دارد ، رنگ آفتاب پرست ها یک جور اعلام حالات درونی نسبت به شرایط نیز به شمار می رود .

آفتاب پرست ها در شب به صورت شب رنگ دیده می شوند و به راحتی با چشم قابل دیدن هستند ، هر چند دلیل قطعی این امر مشخص نیست اما می توان این رنگ را نوعی رنگ خنثی در آفتاب پرست ها برشمرد .

مرتبط ها

قالب خبری