جدیدترین مطالب امروز

آشنایی خانواده ها با هم پیش از ازدواج فرزندان

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : ازدواج و خانواده

آشنایی خانواده ها با هم پیش از ازدواج فرزندان

امروزه بیشتر از آنکه دو جوان نیازمند شناخت یکدیگر باشند ، لازم است خانواده ها با هم آشنایی داشته باشند اما چگونه خانواده را در جریان قرار دهید .

موضوع ازدواج در بین جوانان امروزه تفاوت های بسیاری نسبت به قبل کرده است ، عده ای از افراد هنوز هم انتخاب همسر آینده خود را بر عهده ی پدر و مادر خود می گذارند ، به این شکل که پسر به پیروی از مادر همراه با خانواده ی خود به خواستگاری دختر مورد نظر می رود و دختران با این روحیه نیز از هرگونه آشنایی پیش از ازدواج پرهیز کرده و آشنایی و… را به زمان خواستگاری و بعد از آن محدود می کنند .

چند احتمال که در این شیوه ی ازدواج وجود دارد را با هم بررسی می کنیم :

تا چه اندازه دو جوان ، در شرایط این چنینی می توانند آشنایی نسبی پیدا کنند و انتخاب درستی انجام دهند ؟ توجه داشته باشید که در بسیاری از خانواده ها دوران نامزدی و عقد طولانی نیست ، در این بازه تا چه میزان می توان شناخت درستی از یک فرد غریبه به دست آورد ؟ در صورتی که فرد ( دختر یا پسر ) شخص مناسبی برای زندگی باشد تا چه اندازه در مورد مسائل اعتقادی هم کفو شریک زندگی خود خواهد بود ؟ و بسیاری موارد دیگر که باید همخوانی آن ها در دو طرف بررسی شود .

بحث در این جا این است که ، آشنایی های پیش از ازدواج ، چنان که در جوامع ما جا افتاده است ، کاری به کل اشتباه نیست که بخواهیم از ابتدا آن را رد کنیم ؛ اما موضوع به میان آمده این است که با این روند و شیوه ابتدا دو جوان با هم آشنا می شوند و بعد خانواده ها در جریان امور قرار می گیرند ، شما به عنوان یک جوان تا چه اندازه در عنوان موضوع با خانواده ی خود مهارت دارید ؟

نکته ای که باید در نظر بگیرید ، آشنایی تقریبی از طرف مقابل ، در مورد خصوصیات اخلاقی ، خانوادگی و… شخص مورد نظر تا میزان قابل قبولی اطلاعات داشته باشید ، حتما دیداری از نزدیک داشته باشید ( صرفا به دلیل شناخت کامل تر ، آشنایی با طرز برخورد وی در اجتماع و… ) .

اگر این شناخت نسبی را از فرد مورد نظر به دست آورده اید وارد مرحله ی بعد می شوید ، همانطور که شما با این موضوع در ارتباط هستید ، خانواده ی شما نیز باید با موضوع درگیر شده و کم کم ارتباط بر قرار کند ؛ در این بین بیان بحث از طرف دختر یا پسر متفاوت است ، معمولا دختر خانم ها با بیان جملاتی نظیر ( از نظر شما من آمادگی ازدواج را دارم ؟ و… ) مادر یا خانواده ی خود را وارد بحث می کنند و آقا پسر ها با عنوان کردن جملاتی مانند ( از نظر شما دختر خانمی که انتخاب کرده ام مناسب من و خانواده است ؟ و… ) به طرح موضوع می پردازند .

شما با این کار خانواده را شریک مسئله ی خود کرده اید و کار را عملا از سمت خود تمام شده اعلام نکرده اید ، در این بین تا حد زیادی حقوق خود را در انتخاب محفوظ نگهداشته اید ؛ دقت داشته باشید که خانواده ی شما زحمات زیادی برایتان کشیده اند و در مسائلی مانند ازدواج و… که اختلاف سلیقه هایی بین نسل ها وجود دارد ، نباید با رک گویی و صراحت دژ اختلافات را گسترده کرد ، بلکه باید با سیاست گفتاری سعی در حفظ حرمت ها و به سرانجام رساندن خیر کار داشت .

اطلاعات کلی ای که از طرف مقابل و خانواده ی وی دارید را به پدر و مادر خود بگویید ، موضوعاتی نظیر تعداد خانواده ، تحصیلات ، شغل افراد و موضوعات کلی و این چنینی ؛ به احتمال بسیار زیاد خانواده می خواهند در مورد فرد مورد نظر شما تحقیقاتی را به عمل بیاورند و اجازه ی دیدار را در همان قدم اول نمی دهند ، بگذارید روال طبیعی طی شود و تحقیقات انجام گیرند ؛ در صورتی رضایت دو طرف به دست آمد رفت و آمد های خانوادگی را با مهمانی های مختلف آغاز کنید .

نکاتی را در نظر داشته باشید : ممکن است در همان قدم اول بمانید و خانواده روی خوشی نسبت به شناخت قبلی شما نشان ندهند و حتی حاضر به انجام تحقیق و… نشوند ، صبور باشید و مسئله را در فضایی بهتر و کلماتی مناسب تر نسبت به خانواده خود دوباره مطرح کنید ؛ اگر حتی دیدار اولیه بین خانواده ها با جبهه گیری و بسیار بد برگزار شد شما نباید هیچگونه رفتار منفی از خود نشان دهید ؛ اگر به انتخاب خود ایمان دارید صبور و منقطی باشید و خانواده ی خود را با آرامش راضی کنید .

اگر در همان ابتدای کار قادر به بیان موضوع نباشید ، هنوز به درجه ای از رشد فکری و… نرسیده اید که بتوانید یک چرخ از زندگی دونفره ی خود باشید ؛ در نظر داشته باشید که مخفی کاری نیز راه به جایی نمی برد و حتما خانواده ی دو طرف باید از پیش در جریان امور قرار گیرند .

مرتبط ها

قالب خبری