آشنایی با عفونت های مهبلی و علائم هر یک از آن ها

:: نویسنده : بخش گوناگون
:: تاریخ انتشار : ژانویه 21, 2016
آشنایی با عفونت های مهبلی و علائم هر یک از آن ها

زنان و مردان هر یک به نوبه ی ساختار بدن خود در معرض گروهی از بیماری ها قرار دارند ، از جمله این ناراحتی ها برای زنان ، عفونت های مهبلی است که با انواع آن آشنا می شوید .

تشخیص بیماری بر دونوع است ، یا یکسری علائم که نباید وجود داشته باشند در بدن ظاهر می شوند و یا نشانه های نرمال تغییر می کنند ؛ در عفونت های مهبلی ، با نوع دوم روبرو هستیم یعنی نشانه های طبیعی بدن با تغییر همراه هستند . این نشانه های طبیعی ترشح ها هستند . ترشحات طبیعی بدن برای مهبل ضروری هستند و فاقد هرگونه باکتری بیماری زا می باشند ؛ وظایف زن ها در روبرویی با این واکنش طبیعی بدن رعایت بهداشت است تا از بروز عفونت های مهبلی جلوگیری کنند .

نشانه های ترشحات طبیعی چیست ؟

این ترشحات فاقد از غلیط یا رقیق بودن ( اهمیتی ندارد ) دارای رنگ شفاف بوده و برای فرد ایجاد سوزش یا خارش نمی کنند ، همچنین با دارا بودن بویی مشخص در خصوص مجاری ادراری ، بوی نامطبوع و آزار دهنده ای ( بوی ماهی فاسد شده ) ندارند .

عنوان عفونت های مهبلی شامل عفونت های قارچی ، باکتریایی ، عفونت های مجاری ادرار و انگلی می باشند که هر یک با علائم ساده و مختص به خود همراه هستند :

در عفونت های مهبلی که ترشحات سفید و پنیری شکل هستند فرد دچار عفونت قارچی شده است ؛ این افراد تورم ، درد و خارش شدید را خصوصا در مواقع مقاربت تجربه خواهند کرد . در عفونت های مهبلی که ناشی از باکتری ها هستند با ترشحات سفید ، زرد و خاکستری همراه با بوی بسیار نامطبوع روبرو هستیم ، التهاب ، سوزش و خارش در نوع باکتریایی به حداقل خود می رسد و نکته آزاردهنده بوی نامطبوع است . با عفونت های ادراری اغلب کماکان آشنایی دارید ! عجله فراوان در مراجعه به توالت حتی مواقعی که مثانه چندان پر نباشد و ادرار قطره ای خارج گردد ؛ سوزش و لرزش هنگام دفع ادرار و رنگ تیره و بوی تند همگی از نشانه های عفونت های ادراری هستند حتی در مواقعی خون نیز در ادرار مشاهده می شود که نشانه پیشرفت عفونت است و در آخرعفونت های تریکومونا یا انگلی را پیش رو داریم :

شاید این نوع را بتوان بدترین نوع عفونت های مهبلی دانست ، نشانه های تریکومونا عبارتند از ورم ، سوزش و خارش شدید ، ترشحات سبز ، زرد یا خاکستری که مانند کف خارج می شوند و درد شدید هنگام ادرار یا نزدیکی .

برای جلوگیری از عفونت های مهبلی رعایت نکات بهداشتی ساده کفایت می کند ، نکاتی که از کودکی به شما می آموختند و رعایت آن ها را جدی نمی گرفتید :

هنگام شستشو ، دست را از جلو به عقب بکشید ، باکتری های مقعد به مراتب برای مهبل بیماری زا تر هستند ، لباس های تنگ را برای مدت طولانی به تن نکنید همچنین لباس زیر خود را از جنس نخی انتخاب کرده و تا حد امکان آنها را شب در وقت استراحت از تن خارج کنید ؛ همچنین تعویض مرتب آن ها ( حداقل روزی 1 مرتبه ) ضروری است . لباس های زیر خود را با مواد شستشو دهنده غیرمعطر شسته و برای این کار از آب تجمع یافته ( مانند وان و… ) استفاده نکنید .

نکات حائز اهمیت در نزدیکی :

قبل و بعد از نزدیکی ادرار کنید ( همچنین بعد از استحمام ) ، از لغزنده هایی که دارای پایه آب هستند ( به چای پماد و… ) استفاده کنید ؛ برخی کاندوم ها ایجاد عفونت کرده و باید از راه های پیشگیری دیگری استفاده گردد . از دوش مهبل استفاده نکنید .

نکات شخصی برای جلوگیری از عفونت های مهبلی :

همواره مجاری را خشک نگهدارید ؛ هنگام قاعدگی از پد و تامپون های معطر استفاده نکنید ؛ تامپون را در شب استفاده نکنید ( از پد کمک بگیرید ) ، پد و تامپون را هر 4 تا 6 ساعت تعویض کنید . هنگام استحمام نیز نیازی به شستشوی مهبل با صابون یا… نیست حتی از ورود کف شامپو هنگام شستشو سر به ناحیه مربوطه جلوگیری کنید . آب زیاد نوشیده و از مصرف آنتی بیوتیک ها به صورت خودسرانه خودداری کنید .

با رعایت نکات فوق احتمال ابتلا به عفونت های مهبلی را به حداقل می رسانید و در صدر تمام این رعایت ها ، نگه نداشتن ادرار و دوری از استرس است .

اشتراک گذاری این مطلب در :