آسیت و چگونگی درمان این نوع خاص از بیماری ؟

:: نویسنده : بخش گوناگون
:: تاریخ انتشار : اکتبر 23, 2018
آسیت و چگونگی درمان این نوع خاص از بیماری ؟

در این مقاله به بررسی نوعی بیماری تحت عنوان آسیت خواهیم پرداخت ؛ بیماری ای که در اصطلاح به آب آوردگی شکم نیز معروف است ؛ لطفا همراه ما باشید .

در مورد عارضه آسیت چه می دانید ؟
این بیماری با چه علائم و نشانه های ایجاد می شود ؟

دکتر فرزاد جاسمی زرگانی اظهار کرد : آسیت به معنای جمع شدن مایع اضافی در شکم و ورم شکم است که دلایل مختلفی از جمله سیروز کبدی و سرطان‌های گوارشی دارد.

وی ادامه داد : همچنین تجمع مایع در شکم به شکل پیشرفته ورم اندام ‌ها می ‌تواند به دنبال ابتلا به بیماری نارسایی قلبی ایجاد شود . زمانی که نارسایی قلبی به مرحله بسیار شدید می‌رسد، ورم پاها از مچ به ساق و از ساق به ران و در نهایت به شکم گسترش می‌یابد.

این فوق تخصص گوارش و کبد مرکز آموزشی درمانی امام خمینی (ره) اهواز افزود : در بیماری‌های کلیه ، دفع شدید پروتئین از کلیه‌ ها نیز عامل دیگری برای ایجاد بیماری آسیت به شمار می ‌رود. اما عامل اصلی ایجاد آسیت ، سیروز کبدی است.

جاسمی زرگانی با بیان این‌که انواع سرطان‌های داخل شکم مانند سرطان معده، کبد و سرطان روده بزرگ از علل دیگر ایجاد آسیت در افراد است ، افزود : البته این بیماری ‌ها شیوع کمتری نسبت به سیروز کبدی دارند.

وی گفت : درمان اولیه عارضه آسیت با محدودیت سدیم در غذا از طریق کاهش مصرف نمک آغاز می ‌شود. کاهش مصرف مایعات و استفاده از داروهای ادرارآور نیز از دیگر راه‌ های کنترل این بیماری است. البته داروهای مدر دارای عوارضی هستند که می‌تواند موجب آزار بیمار شود و از طرفی در برخی موارد، بیماری با این داروها به خوبی کنترل نمی‌شود.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز اظهار کرد : کشیدن مایع آسیت به تناوب در هر دو هفته یا هر ماه نیز برای درمان آسیت مفید است. اگر چه این روش برای بیمار اندکی سخت است و نیاز به بستری شدن موقت دارد ، ولی گاهی تنها راه درمان محسوب می‌ شود.

در کل چنانچه بتوان علت اصلی آسیت را مثلا با پیوند کبد برای درمان سیروز برطرف کرد ، آسیت به کلی درمان خواهد شد.

منبع : ایسنا

اشتراک گذاری این مطلب در :