جدیدترین مطالب امروز

آزمایش پروتئین مو جایگزین مناسب آزمایش DNA

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : دانستنیها

آزمایش پروتئین مو جایگزین مناسب آزمایش DNA

با پیشرفت علم ، هرروزه اکتشافات جدیدی نیز ظهور و بروز پیدا میکنند ؛ یکی از این کشفیات ، آزمایش پروتئین مو می باشد که جایگزین مناسبی برای آزمایش DNA است .

آزمایش پروتئین مو کشف دیگری از دانشمندان برای تشخیص هویت و به عبارت بهتر ، راهکار جایگزین آزمایش دی ان ای می باشد که در ادامه قصد داریم درخصوص این دستاورد بیشتر صحبت کنیم .

یکی از مهم ترین دستاوردهای انسان در طول تاریخ کشف DNA میباشد؛ جالب است بدانید کشف DNA به قدری ارزشمند بود که کاشفان آن، جایزه نوبل دریافت کردند.

انسان با کشف DNA، هویت خود را نیز کشف کرد.

همانطور که آگاهید دی ان ای در بدن وظیفه ی ذخیره سازی طولانی مدت اطلاعات ژنتیکی را به عهده دارد و تا همین چند سال قبل، ما برای تشخیص هویت افراد از آزمایش DNA بهره میبردیم ولی محققان در مطالعات دیگری کشف کردند که پروتئین های موجود در مو برای تشخیص هویت افراد مناسب تر است.

از آنجاکه پروتئین های موجود در موی انسان در مقایسه با DNA ماندگاری بیشتری دارند، در آزمایشات تشخیص هویت جایگزین بسیار خوبی برای DNA محسوب می شوند ؛ علاوه بر این DNA موجود در مو از نوع میتوکندری است ( که فقط از مادر به ارث می رسد )

در حال حاضر سیستم تشخیص هویت کاملا به آزمایشات DNA وابسته است، اما آزمایش پروتئین مو ، اطلاعاتی را فراهم می کند که موجب تقویت مستندات پرونده می شود.

در این تحقیقات ، نمونه موی 76 داوطلب زن و مرد و شش مجموعه از نمونه های موی متعلق به دهه 18 و 19 میلادی مورد آزمایش قرار گرفت و 200 شاخص پروتئینی شناسایی شد که در هر شخص با دیگری متفاوت هستند ، سپس اطلاعات حاصل از این تحقیقات با اطلاعات به دست آمده از آزمایش DNA مقایسه شد ؛ این اطلاعات در 98.3 درصد از موارد، یکسان بودند.

انجام آزمایش پروتئین مو ، کمتر از سه روز به طول می انجامد و هزینه آن تقریبا با آزمایش DNA یکسان است.

با وجود این که گروه نمونه این آزمایش نسبتا کوچک است و برای انجام آزمایش پروتئین مو ، دسترسی به مقدار زیادی از موی شخص لازم است، محققان معتقدند نتایج این آزمایش ، علم تشخیص هویت را متحول خواهد کرد.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه PLoS One منتشر شده است.

منبع : الودکتر

مرتبط ها

قالب خبری