جدیدترین مطالب امروز

آرتروز زانو و روشهای پیشگیری از ابتلا به این بیماری

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : پزشک خانواده

آرتروز زانو و روشهای پیشگیری از ابتلا به این بیماری

آرتروز زانو یکی از بیماریهای شایع در افراد است که اغلب با بالا رفتن سن ، خودنمایی می کند ؛ در ادامه به روشهای پیشگیری از ابتلا به آرتروز زانو اشاره میکنیم .

یکی از دلایل ابتلا به آرتروز زانو افزایش سن است و حتی از دلایل دیگر این بیماری می توان به ایجاد فشار بیش از حد روی زانوها اشاره کرد.

دکتر ابراهیم انتظاری درباره آرتروز زانو اظهار کرد : معمولا آرتروز زانو بر اثر بالا رفتن سن به وجود می‌آید و گاهی فشار بیش از حد بر روی زانوها و تصادفات رانندگی سبب به وجود آمدن ضایعاتی در زانو می‌ شود.

وی با بیان اینکه پوشیدن کفش پاشنه بلند بالای ۳ تا ۴ سانت سبب زانو درد و کمردرد می‌ شود ، عنوان کرد : استفاده اشتباه از زانو مثل طولانی نشستن ، ۲ زانو و ۴ زانو نشستن نیز سبب آرتروز مفاصل زانو می‌ شود .

این فیزیوتراپ خاطرنشان کرد : آرتروز درمان خاصی ندارد و گاهی درمان ‌های ضد التهابی برای آن انجام می ‌شود همچنین تقویت عضلات نزدیک زانو ، عضلات پشت و جلو ران ‌ها و کاهش فشار از زانوها سبب شده تا از آرتروز زانو و به وجود آمدن صدا در مفصل‌ ها پیشگیری شود .

انتظاری با اشاره به اینکه افراد باید از خم و راست کردن بیش از حد زانوها خودداری کنند ، گفت : تنها یک تا ۲ بار روزانه ۲ زانو نشستن به مدت کوتاه کافی است تا محدودیت دانه‌ های حرکتی مفصل زانو از بین نرود.

وی خاطرنشان کرد : معمولا استفاده از دوچرخه ثابت برای پیشگیری از آرتروز زانو توصیه نمی ‌شود و بهتر است افراد به ورزش‌ های دیگری که حرکت کمتر است و عضلات را قوی می‌ کند بپردازند البته با توجه به اینکه افراد با یکدیگر متفاوت هستند بهتر است افراد به پزشک و فیزیوتراپ در این زمینه مراجعه کنند .

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد : ورزش ‌های مخصوص تقویت زانو همچون گرفتن ۴ سر زانو و منقبض کردن جلو و پشت زانوها است و همزمان سبب تقویت عضلات مچ پاها می ‌شود همچنین بهتر است افراد آسیب پذیر از ورزش‌ هایی که در زمین‌ های آسفالت و سفت انجام می ‌شود پرهیز کنند و پرش آنها حساب شده باشد و از چرخش نا‌بهنگام روی زانوها خودداری کنند .

انتظاری با تاکید بر اینکه قبل از شروع کردن ورزش افراد باید حتما بدن خود را گرم کنند ، اضافه کرد : پس از ورزش کردن نیز سرد کردن بدن بسیار حائز اهمیت است چراکه متاسفانه در برخی از سالن‌ های ورزشی افراد از تردمیل و دوچرخه ثابت استفاده می‌ کنند در صورتی که بیش از آن بدن خود را گرم نکرده و حتی اطلاع ندارند سرعت و زمان صرف شده برای انجام چنین ورزش‌های چقدر است که این مسئله سبب آسیب‌ های جبران ناپذیری به این افراد می‌ شود .

منبع : شفا آنلاین

مرتبط ها

قالب خبری