آرایش غلیظ و ارتباط آن با میزان اعتماد به نفس !

:: نویسنده : بخش گوناگون
:: تاریخ انتشار : اکتبر 11, 2020
:: موضوع : گوناگون » مقاله آزاد
آرایش غلیظ و ارتباط آن با میزان اعتماد به نفس !

آیا تا به حال از خود پرسیده اید افرادی که از آرایش غلیظ استفاده می کنند از دیدگاه روانشناسی در چه جایگاهی قرار دارند و ارتباط این مسئله با میزان اعتماد به نفس در چیست ؟

بسیاری از خانم ها در طول روز ساعات زیادی را صرف آرایش و پیرایش خود می کنند و بارها و بارها در آینه خود را نگاه می کنند اما با وجود صرف کردن مدت زمان طولانی برای آرایش کردن باز هم احساس زیبایی نمی کنند ؛ به راستی دلیل این موضوع چیست؟
آیا این موضوع دلیل محکمی نیست که بهتر است علاوه بر زیبایی های ظاهری به زیبایی درونی خود و توانایی هایمان نیز توجه کنیم؟
آیا تنها دلیل نداشتن اعتماد به نفس،نداشتن زیبایی ظاهری است؟

اگر پاسخ شما به این سئوالات مثبت است پس چرا برخی افراد با وجود داشتن آرایش غلیظ باز هم از کمبود اعتماد به نفس شکایت میکنند؟

در ادامه به برخی دلایل و پاسخ های موجود برای این موضوع خواهیم پرداخت !

پذیرش در جامعه
برخی افراد هستند که معمولا توجیه­ شان برای آرایش غلیظ این است که اگر ما مثل بقیه نباشیم، در جامعه پذیرفته نمی­شویم. این شاید غلط ­ترین باوری باشد که می­توان در توجیه این پدیده داشت. ما در جامعه ایرانی اسلامی زندگی می­کنیم و این یعنی عدم لزوم جلب توجه، آن هم از راه آرایش ! در دین ما مکررا به پیراستگی و آراستگی ظاهری توصیه شده است اما هیچ فردی نمیتواند بانوان ایرانی را مجبور کند آرایش غلیظ کنند تا جایگاهی بدست آورند. گاهی خود ما باعث ایجاد چنین تصوراتی در ذهن دیگران می­شویم. به طور مثل بارها دیده شده بانوانی که زیاد آرایش می­کنند، بیشتر در معرض توجه هستند. برای از بین بردن این تفکر بهتر است غیر از شست­و­شوی ذهن بانوان، به فکر شست و شوی ذهن آقایان هم باشیم!

قواعد جامعه ایرانی اسلامی
ایجاد تغییر در سبک زندگی، تغییرات اساسی­تری در ظاهر ما ایجاد کرده است. ما تغییر کرده­ایم و این تغییر متناسب با جامعه اسلامی ما نیست. شاید بهتر باشد به بخش اساسی­تر این گزارش یعنی ارتباط میان آرایش و پیرایش با میزان اعتماد به نفس خانم­ها بپردازیم، یکی از اساسی­ترین علت­های آرایش غلیظ بین بانوان که این روزها بسیار باب شده، کمبود شدید اعتماد به نفس است. بیشتر کسانی که آرایش غلیظ می­کنند چون اعتماد به نفس کافی برای حضور در جامعه ندارند، تلاش می­کنند چهره خودشان را تغییر دهند. البته این مورد یکی از علت­های این پدیده است و به طور قطعی نمی­تواند برای همه افراد صادق باشد اما به طور کلی بسیاری از افراد چون اعتماد به نفس کافی برای بروز توانایی­های خودشان ندارند، آن را به گردن ظاهر خو می­اندازد و سعی می­کنند تا ظاهر خود را تغییر دهند.
وقتی آرایش غلیظ می­کنیم، این حس را به دیگران می­دهیم که با ظاهرمان کنار نیامدیم و حتما باید آن را تغییر دهیم. این تغییر هر چه بیشتر باشد، بیشتر به ناخودآگاه­ مان القا می­شود که ما به همان صورت طبیعی، برای دیگران قابل پذیرش نیستیم. این تفکر غلط را باید ریشه کن کرد هر چه بیشتر پدیده آرایش غلیظ تکرار شود، در دراز مدت احتمال ابتلای ما به افسردگی و بیماری­هایی که از کمبود اعتماد به نفس نشات می­گیرند، بیشتر می­شود. پس شاید در همین مرحله بتوانیم به این نتیجه برسیم که آرایش غلیظ با کمبود اعتماد به نفس ما رابطه معکوس دارد.

مسیر اشتباه
برای نتیجه گیری این گزارش بهتر است مسیر را از ابتدا بررسی کنیم. شاید مناسب ­ترین نام برای پدیده­ای که در آن گرفتار شدیم، «مسیر اشتباه» است؛ به عقیده روان شناسان، ما مسیر اشتباهی را آمده­ایم. مسیر اشتباهی که دختران­مان تاوان آن را می­دهند. سبک زندگی متفاوت شده و هر کدام از ما هم باید به دلیل همین تفاوت، تغییراتی در ظاهرمان ایجاد کنیم اما این تغییر به چه قیمتی است؟ به قیمت این که از خود واقعی­مان فاصله بگیریم؟ این دقیقا همان چیزی است که باید به آن توجه کنیم با هر بار تغییر ظاهر در اصل به خودمان ثابت می­کنیم ما به اندازه کافی خوب نیستیم. پس تا می­توانیم باید باورهای­مان را شست­و­شو دهیم و سعی کنیم تا خودمان را همان گونه هستیم بپذیریم.

جلب توجه برای نمایان کردن ظاهر
جلب توجه عنوان مناسب دیگری است که می­توان در توجیه آرایش غلیظ داشت، البته این هم از مصادیق کمبود اعتماد به نفس است. برخی افراد چون راه دیگری برای ارائه توانایی­های خودشان یاد نگرفته ­اند، سعی می­کنند ظاهرشان را تغییر دهند تا از آن راه بتوانند توجه دیگران را به خوشان جلب کنند. شاید مهم­ترین پاسخ به چنین توجیه غلطی این باشد که ما هر چه بیشتر از توانایی های خودمان اطلاعا داشته باشیم، سعی می­کنیم تا با ایجاد موقعیت­های متناسب با توانایی­ هایمان، به گونه­ای رفتار کنیم تا دیگر ابعاد شخصیتی ما هم رشد کنند. ظاهر ما صرفا بخش کوچکی از شخصیت ما را شکل می­دهد.

سبک زندگی متغیر
حقیقت این است که سبک زندگی­ها نسبت به گذشته تغییر کرده است. چند دهه پیش در فرهنگ ما، زن­ها خانه نشین بودند، حضور کم­رنگ ­تری در اجتماع داشتند و بیشتر وظیفه رسیدگی به خانواده و کودکان را عهده ­دار بودند. همین حضور نداشتن بانوان در جامعه باعث می­شد آن­ها کمتر به فکر تغییر چهره و ظاهر خود باشند. از طرفی سبک زندگی در گذشته به گونه­ای بود که افراد دانش زیادی درباره معیارهای زیبایی ظاهری در کشورهای دیگر نداشتند. وجود تمامی این عوامل در کنار هم باعث می­شد فرد به معنای امروزی اهمیت زیادی برای ظاهر خودش قائل نبوده و درگیر وادار تغییر آن نباشد.

مختصات اعتماد به نفس
کارشناسان اعصاب و روان برای هر فردی که دارای اعتماد به نفس است مختصات مشخصی قائل هستند به عبارت دیگر هر فردی که دارای چنین ویزگی­هایی باشد اعتماد به نفس کافی برای حضور در جامعه دارد؛ این ویژگی­ها ارتباطی به ظاهر فرد و زیبایی­های او ندارد و از افکار و باورهای او نشات می­گیرد.

مبارزه برای حضور موثرتر
یکی از مهم­ترین تغییراتی که سبک زندگی در عضر حاضر داشته؛ حضور موثر تر زنان در حوزه­های متفاوت زندگی شهری است این روزها زنان را فقط به عناوین مادر یا همسر نمی­ شناسیم و از آن­ها در بیشتر فعالیت­های اجتماعی کمک می­گیریم. زنان در بسیاری از حوزه­های اجتماعی فعال هستند و برای گرفتن سهم بیشتری در اجتماع ، مبارزه میکنند. حضور فعال و موثر باعث شده تا بانوان به زیبایی ظاهر خودشان توجه کنند و در راستای به روز شدن تیپ و ظاهر خودشان تلاش کنند.

تله­ های ارتباطی
خانم­ هایی که زیاد آرایش می­کنند معمولا در معرض تله ­های ارتباطی قرار می­گیرند ؛ بخش زیادی از کسانی که آرایش غلیظ می­کنند اطرافیانی داشتند که بیش از اندازه به ظاهرشان اهمیت می­دادند. اگر در جایگاهی قرار بگیرید که همه آدم­ها شبیه به هم، خودشان را بیارایند، شما هم در دام این تله ارتباطی می­افتید. مصداق همان ضرب­المثل معروف: خواهی نشوی رسوا، هم رنگ جماعت شو. این اتفاق واقعا به اجتماع آسیب می­رساند، به حدی که ممکن است پس از مدتی بیشتر افراد جامعه شباهت ظاهری زیادی به هم پیدا کنند

منبع : بولتن نیوز

اشتراک گذاری این مطلب در :