جدیدترین مطالب امروز

آداب و رسوم نوروز در سراشیبی تحریف

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : گوناگون

آداب و رسوم نوروز در سراشیبی تحریف

در نوروز که یکی از جشن های کهن و با ارزش ایرانیان است ، سفره ای به نام هفت سین که در آن هفت چیز خوردنی که نامشان با ” س ” آغاز شده است جایگاه ویژه ای دارد .

سال های شمسی با فرا رسیدن بهار و تازه شدن طبیعت آغاز می شوند ، اکنون نیز در انتهای زمستان هستیم و کمتر از چند روز دیگر بهار مهمان خانه های ما می شود و دوباره سالی نو و فرصتی تازه را در اختیارمان قرار می دهد .

کم نیستند احادیثی که از ائمه اطهار در خصوص بهار به یادگار داریم ، پیشینه و سنتمان نیز از این حیث غنی است ؛ اما تا چه حد در حفظ این سنت کوشا بوده ایم ؟ با فلسفه ی آن چطور ؟ آشنا هستیم ؟

عدد 7 بسیار در نزد مسلمانان مقدس و عزیز است. دلایل مبنی بر اثبات آن نیز کم نیست ، مانند هفت آسمان ؛ نماد جاودانگی و … ، سفره ی نوروزی ما ایرانیان نیز که خود نماد جمع شدن خانواده به دور هم است هفت دانه ی گیاهی را که با ” س ” آغاز می شوند و ریشه ی فارسی دارند را در بر می گیرد .

اولین جزء سفره که خود دلیل اصلی حیات است و نیازی به آغاز شدن با ” س ” ندارد قرآن مبارک است ؛ سپس به عنوان اولین ” س ” نوبت سمنو ( از گندم درست شده و نماد برکت می باشد ) است ( با این حساب می بینید که سکه جایگاهی ندارد ! ) ، سبزه نیز نماد رویش و زندگی است ( هر چند که سبزه در طبیعت رها شده و در نهایت کود می شود اما بد نیست از سبزی های خوراکی برای سفره ی هفت سین استفاده کنیم تا تمام شروط هفت سین بودن در موردش حفظ شود البته حتی اگر از دانه هایی چون ماش ، گندم و … هم استفاده کنید عده ای عقیده دارند می توان از آن ها به عنوان جوانه های سودمند در وعده های غذایی استفاده کرد ، که در این صورت باید هنگام سبز کردن آن ها به بهداشت اهمیت بیشتری داد ) ؛ سیب نیز نماد عشق و مهرورزی است ( و چه بهتر که مانند مادربزرگ ها سیب را در ظرفی آب در سفره قرار دهیم ) ؛ سیر در سفره نقش نگهبان را دارد ( شاید از این رو که میکروب کش قوی ای است ، اگر هم به داستان ها و روایت ها برگردیم نماد اهورامزدا شناخته شده است ) ؛ سماق که به رنگ زیبای طلوع خورشید است سین پنجم بوده و دو سین دیگر سرکه ( صبر و جاودانگی ) و سنجد هستند .

شاید دلایلی که گفتیم کافی نباشد تا ” س ” های اضافی را از سفره حذف کنیم ، نه ؟ خب پس دو علت باقی مانده را هم بدانید :

هفت سین باید قابل خوردن باشند و همچنین اسم آن ها یک بخشی باشد ( مرکب نباشد ) ؛ حالا یک سین دیگر پیدا کنید که با ویژگی های گفته شده مطابقت کرده و بتواند در سفره قرار بگیرد ( حتی به عنوان جایگزین ) ، سیاه دانه ؟ این که دو بخش ( سیاه + دانه ) است ! پس نمی شود ، ساعت ؟ ! واقعا خوردنی است ؟ ( تنها برای تزئین و آگاهی از ساعت تحویل سال از آن استفاده می شود ) ؛ آینه را به عقیده ی روشنایی در سفره قرار می دهند و همچنین میوه ، شیرینی ، شمع و … که برای تزئین در سفره می گذارند ( البته خوراکی های پذیرایی را که نام بردیم به این علت سر سفره می گذارند که از برکت دعاهای خوانده شده در دور سفره به آن ها رسیده و متبرک گردند ) .

ماهی قرمز که جایی در بحث ما نداشت ، از رسوم چینی وارد فرهنگ ما شده است ؛ بیایید کمی بیشتر در مورد فرهنگ و آداب و رسوم خود بدانیم ، به گذشته ی خود افتخار کرده و با رفتاری پارسی گونه و حفظ آداب و رسوم صحیح باعث افتخار نسل های بعد خود نیز باشیم .

در نماز عید ، یاد ما هم باشید .

مرتبط ها

قالب خبری