جدیدترین مطالب امروز

آب چغندر بنوشید تا مغز شاداب تری داشته باشید !

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : نکته ها

آب چغندر بنوشید تا مغز شاداب تری داشته باشید !

اکثر افراد از خواص متعدد چغندر مطلع هستند ولی آیا همین افراد ، با خواص آب چغندر هم آشنایی دارند ؟ امروز میخواهیم از جالب ترین راز خواص آب چغندر پرده برداری کنیم .

چغندر حاوی بسیاری از ویتامین ها و مواد معدنی ضروری نظیر ویتامین C ، ویتامین B۹ و پتاسیم است و دقیقا به همین خاطر است که مصرف آن بسیار توصیه شده است و میتواند فواید مختلفی را برای افراد به همراه داشته باشد .

طبق تحقیق محققان دانشگاه ویک فورست کارولینای شمالی تحقیقی ، به اثبات رسیده است که که نوشیدن آب چغندر قبل از ورزش ، به افراد سالمند کمک می کند عملکرد مغزشان شبیه به مغز افراد جوان باشد .

جک رجسکی ، سرپرست تیم تحقیق ، در این باره می گوید : « ما می دانستیم که طبق نتایج مطالعات قبلی ، ورزش تاثیرات مثبتی بر مغز دارد ، اما در مطالعه ی جدید ما نشان دادیم که در مقایسه با ورزش تنها ، مصرف آب چغندر در کنار ورزش منجر به عملکرد بهتر مغز می شود که بسیار شبیه به افراد جوان تر است.»

این مطالعه شامل ۲۶ مرد و زن ۵۵ سال به بالا بود که تحرک فیزیکی نداشتند ، مبتلا به فشارخون بالا بودند و بیش از دو دارو برای فشارخون شان مصرف نمی کردند .

در طول یک دوره شش هفته ای ، تمامی شرکت کنندگان یک ساعت قبل از ورزش مکمل آب چغندر می خوردند . ورزش این افراد حرکات روی تردمیل به مدت سه بار در هفته بود .

نیمی از شرکت کنندگان آب چغندر حاوی ۵۶۰ میلیگرم نیترات و بقیه دارونما با حداقل میزان نیترات دریافت می کردند . نیترات ماده شیمیایی طبیعی موجود در چغندر است . واکنش زنجیره ای بدن ، نیترات را به نیتریت و سپس به نیتریک اکسید تبدیل می کند که موجب افزایش جریان خون در بدن می شود .

محققان دریافتند افرادی که آب چغندر به همراه دوز بالای نیترات نوشیده بودند در مقایسه با گروه دیگر ، دارای مغزهای سالم تر همراه با جریان اکسیژن بیشتر به مغز بودند .

منبع : مهر

مرتبط ها

قالب خبری