جدیدترین مطالب امروز

آب نبات و آدامس تهدیدی برای سلامتی روده در افراد !

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : نکته ها

آب نبات و آدامس تهدیدی برای سلامتی روده در افراد !

یکی از عوامل ایجاد مشکل برای سلامتی روده ، همین آب نبات و آدامس هایی می باشد که برخی از افراد بصورت روزانه ، به وفور مورد مصرف قرار می دهند ! در مصرف آب نبات و آدامس کمی احتیاط کنید .

آب نبات و آدامس های متنوع و رنگی موجود در بازار ، مضاف بر ضررهایی که به دندان ها و تسریع خرابی دندان می زند ، سلامتی روده را نیز به خطر می اندازد ؛ این موضوع با تحقیق جدید در خصوص جذب مواد مغذی در روده ، توسط محققان مشاهده شده است .

به گزارش ایسنا و به نقل از نیچر ، نتایج مطالعات جدید محققان حاکی از آن است که مصرف آب نبات و آدامس مانعی برای جذب مواد مغذی در روده است و به همین خاطر است که میتواند تهدیدی جدی برای سلامتی روده ، به شمار آید .

طبق بررسی که در دانشگاه بینگهامتون انجام شده است ، نتایج بررسی‌ ها حاکی از آن است که ، نوعی افزودنی رایج در آب نبات و آدامس و یا بعضی از نان ‌ها وجود دارد که منجر به کاهش توانایی سلول ‌های روده در جذب مواد مغذی می ‌شود ، علاوه بر این ، توانایی آنها در برابر عوامل بیماری ‌زا را هم تضعیف می ‌کند .

این افزودنی‌ های رایج در مواد غذایی نظیر همین آب نبات و آدامس ها ، به عنوان نانوذرات اکسیدتیتانیوم شناخته می ‌شوند .

لازم به ذکر است که این ذرات ، در کرم‌ های ضد آفتاب به عنوان فیلتر UV اضافه می ‌شوند .

نانوذرات اکسید تیتانیوم در محصولات بسیاری برای رنگ ، شکلات ، خمیردندان و شیرینی استفاده می ‌شود ، این مواد غذایی در حالی که کشنده نیستند ، اما منجر به عوارض خاصی می‌ شوند و عملکرد روده را تغییر می ‌دهند .

محققان در این خصوص ، اظهار کردند : برای جلوگیری از مصرف بیش از اندازه نانوذرات اکسید تیتانیوم باید از مواد غذایی و خوراکی فرآوری شده از جمله آب نبات و آدامس اجتناب کنیم .

منبع : ایسنا

مرتبط ها

قالب خبری