جدیدترین مطالب امروز

آبنبات اکالیپتوس آبنباتی با خواص دارویی قابل توجه

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : داروخانه

آبنبات اکالیپتوس آبنباتی با خواص دارویی قابل توجه

آبنباتی مکیدنی به نام آبنبات اکالیپتوس که دارای خواص دارویی و درمانی قابل توجهی می باشد ، موضوع مورد بحث این مطلب از داروخانه یک جم است .

شاید خیلی ها با نام آبنبات اکالیپتوس آشنا باشند و حتی از آن استفاده هم کرده باشند ، ولی از طرفی هم ممکن است عده ای هنوز نام این آبنبات دارویی را هم نشنیده باشند !

آبنبات اکالیپتوس حاوی مواد مؤثری شامل : اسانس های خوراکی اکالیپتوس ، منتول و ویتامین C است که در درمان و جلوگیری از پیشرفت برخی از بیماریها ، اللخصوص سرماخوردگی نقش قابل توجهی دارد .

هر کدام از مواد مؤثری که در بالا اشاره شد دارای خواص گوناگونی هستند که از مجموعه ی این خواص آبنبات اکالیپتوس به وجود آمده است .

به عنوان مثال : اسانس خوراکی اکالیپتوس که در آبنبات اکالیپتوس موجود است ، دارای اثرات ضدمیکروبی ، ضداسپاسم و ضد احتقان می باشد که با تقویت سیستم ایمنی بدن ، با بیماریهایی نظیر : سرماخوردگی ، آنفولانزا ، سرفه ، آسم و برونشیت مقابله می کند . و یا ماده ی منتول که ماده ی مؤثر گیاه نعنا است و علاوه بر خاصیت خوشبوکنندگی دهان ، دارای اثرات ضداحتقان ، بازکنندگی مجاری تنفسی و خنک کنندگی می باشد که دارای سرعت تأثیرگذاری زیادی نیز هست ( البته این نکته هم بایستی گفته شود ، منتول که یکی از مواد تشکیل دهنده آبنبات اکالیپتوس است ، عاری از هرگونه عوارض دارهایی شیمیایی می باشد . ) و به عنوان آخرین ماده ی به کار رفته در آبنبات اکالیپتوس ، ویتامین C است که در افزایش قدرت ایمنی بدن مؤثر است و از گسترش عفونت های ویروسی و میکروبی جلوگیری می کند .

از ترکیب سه ماده ی ذکر شده در آبنبات اکالیپتوس ، خواص دارویی و درمانی ایجاد شده است که باعث کاهش و یا قطع کامل عوارض ناشی از سرماخوردگی ( مثل : گرفتگی بینی و مجاری تنفسی و همچنین گلودرد و التهاب گلو ) خواهد شد .

برای مصرف آبنبات اکالیپتوس محدودیت زیادی وجود ندارد و فقط بایستی نکاتی را در مصرف آن به یاد داشته باشید :

1- آبنبات اکالیپتوس تقریبا برای تمام سنین قابل استفاده است و فقط مصرف آن به کودکان زیر 5 سال اصلا توصیه نمی شود .
2- مقدار مصرف آبنبات اکالیپتوس دارای محدودیت نیست و افراد می توانند بر حسب ذائقه ی خود آن را مورد مصرف قرار دهند .
3- شرایط نگهداری آبنبات اکالیپتوس باید به گونه ای باشد که اولا مکان نگهداری آن خشک ، خنک و دور از نور مستقیم خورشید باشد و در ثانی در بین دمای 5 تا 25 درجه سانتی گراد نگهداری شود .

ضمنا از لحاظ تنوع تولید ، این آبنبات دارویی فوق العاده ، هم اکنون در 4 طعم دوست داشتنی : نعنایی ، پرتغالی ، توت فرنگی و لیمویی در حال تولید است و همچنین از جهت رقابت پذیری هم شاید جالب باشد که بدانید ، آبنبات اکالیپتوس توانسته است حتی با رقبای خارجی خود ( به نام های تجاری : Strepsils و Vicks ) از لحاظ کیفیت و قیمت ، رقابت شدیدی داشته باشد .

مرتبط ها

قالب خبری