جدیدترین مطالب امروز

آبشار نیاگارا یا آبشارهای نیاگارا ؟

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : دانستنیها

آبشار نیاگارا یا آبشارهای نیاگارا ؟

شاید با شنیدن کلمه ی آبشار مکانی مرتفع را در ذهنتان متصور شوید که از آن آب سرازیر شده . جالب است بدانید آبشارهای نیاگارا به خاطر عریض بودنشان مشهور شده اند !

نیاگارا بدون شک اسم آشنایی برای تمامی کسانی است که حتی به اندازه ی 1% هم که شده طبیعت شناسند. آبشاری که عظمت و هیبت آن هم زیباست و هم تأمل برانگیز در برابر قدرت بی انتهای الهی .

آبشارهای نیاگارا که عمدتا به خاطر یکی بودنشان ، آبشار نیاگارا خوانده می شوند جزء آبشارهای معروفی هستند که جاذبه ی گردشگری به حساب آمده و توریست های فراوانی را به سمت خود می کشانند .

در واقع این آبشار ( که برخی بر این عقیده اند از دو آبشار تشکیل شده ) ، از آبشار نعل اسب ( بزرگ ترین آبشار ) ، آبشار آمریکایی و آبشار نقاب عروس ( کوچک ترین آبشار ) بوجود آمده که چون آب تمامی آن ها به رودخانه ی نیاگارا می ریزد نام آن را به صورت کلی ، آبشار نیاگارا گذاشته اند .

آبشار نیاگارا که از آخرین دوره ی یخبندان ( به علت تغییر ارتفاع سطوح در هنگام ذوب شدن یخ ها ) بوجود آمد ، از آمریکا تا کانادا کشیده شده و همانطور که قابل حدس است بیشتر عریض است تا مرتفع ( ارتفاع کنونی خود را با برخورد آب و فرسایش به دست آورده است ).

یکی از ویژگیهای بارز آبشارهای نیاگارا ، سرعت جریان آب در آنهاست که روی هم رفته بالاترین سرعت جریان در میان تمام آبشارهای جهان را دارند.

جالب است بدانید به خاطر آب زیادی که از آن جاری است ، آبشار از محل اولیه ی خود عقب نشینی کرده و سرعت فرسایش آن تا حدی بوده که احتمال از بین رفتنش وجود داشته است و به همین علت نصف آب آبشار را از مسیر اصلی خود منحرف کرده اند تا روند فرسایش کند شود ( مقدار آبی که از مسیر اصلی منحرف می شود ، در شب که هوا تاریک است و حجم آب تاثیر چندانی در دید توریست ها ندارد بیشتر می شود ) .

صدای مهیب آبشار و ذرات معلق موجود در هوا نیز حاصل بخشی از آب این آبشار عظیم یا صحیح تر بگوییم آبشارهای عظیم است !

مرتبط ها

قالب خبری